top of page

 

O1 - zarządzanie sobą w czasie

Pierwszym rezultatem, opracowanym w ramach projektu jest kurs skierowany do młodych ludzi, głównie studentów pierwszego roku, rozpoczynających naukę na uczelni. Ostatnie miesiące kształcenia na odległość na uczelniach pokazały, że studenci (zwłaszcza na pierwszych latach) mają spore problemy z samodzielnym planowaniem długoterminowego procesu uczenia się. Prowadząc naukę na odległość zauważyliśmy, że nie oddają na czas zadań, nie uczestniczą regularnie w zajęciach i konsultacjach, nie są przygotowani do egzaminów, mają problemy z dotrzymaniem terminów. Być może wynika to z faktu, że nie zależy im po prostu na studiach. Jednak po przeprowadzeniu ankiet (WSPA) i konsultacji (Uczelnie z Cypru i Niemiec) okazało się, że zdecydowana większość obserwowanych problemów wynika z braku umiejętności organizacyjnych wśród młodych ludzi. Młodzi studenci nie potrafią planować studiów, wyznaczać celów i wyznaczać realistycznych terminów, nie potrafią rozbić pracy na mniejsze etapy, pracować systematycznie według ustalonego planu. Wszystko to powoduje chaos w nauce, nagromadzenie obowiązków, poczucie przytłoczenia nagromadzoną ilością rzeczy do zrobienia, niedotrzymywanie terminów, pogorszenie wyników w nauce, a także frustrację i spadek motywacji.

Jest to szczególnie widoczne i zauważalne wśród uczniów I roku szkół średnich, w których nauczyciele lub rodzice w większym stopniu nadzorują proces uczenia się. Na uniwersytecie nagle oczekuje się od nich większej samodzielności i nie zawsze są w stanie to zrobić. Dlatego właśnie dla nich przygotowywany jest kurs. Co oczywiście nie oznacza, że ​​tylko oni będą mogli z niego korzystać. Kurs zostanie przygotowany w taki sposób, aby mogli z niego korzystać zarówno studenci starszych lat studiów, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Kurs obejmie zagadnienia związane z zagadnieniami planowania procesu samodzielnej nauki, niezależnie od typu szkoły. Ponadto zostanie on opracowany przez międzynarodowy zespół ekspertów reprezentujących różne środowiska, podejścia do pracy i nauki oraz kultury. Dzięki temu kurs będzie na tyle uniwersalny, że będą mogli z niego korzystać młodzi ludzie z różnych krajów. Dostępność kilku wersji językowych będzie również sprzyjać przenoszeniu kursu.

 

Kurs składa się z ogólnodostępnych elementów, ale innowacyjność polega na tym, że są one zebrane w jednym miejscu i przetłumaczone z języka biznesowego (większość metod i narzędzi zarządzania sobą w czasie skierowana jest do osób pracujących) na język zrozumiały i atrakcyjny dla młodzi ludzie. Materiały zawierają praktyczne informacje i przykłady, przedstawione w sposób przystępny dla młodzieży.

Opracowany kurs składa się z 4 modułów.

 

Klikając w wybrany temat  uzyskasz dostęp do materiałów

Moduł I: Dlaczego zarządzanie czasem jest dla mnie ważne?

Kurs- całość, prezentacja wprowadzająca, 

Temat 1.1 – Zarządzanie czasem i korzyści ze świadomego organizowania działań

Temat 1.2 – Przeciwdziałanie wypaleniu – jak zachować równowagę psychofizyczną przy dużym obciążeniu pracą

Temat 1.3 – Samoocena

Temat 1.4 – Wyznaczanie celów

Temat 1.5 – Jak zmienia się podejście do czasu w dobie akceleracji technologicznej

Quiz samooceny

Moduł II: Metody i narzędzia do zarządzania sobą w czasie w praktyce -

Kurs- całość prezentacja wprowadzająca

Temat 2.1 – Macierz Eisenhowera – materiały szkoleniowe, prezentacja

Temat 2.2 – Krzywa efektywności pracy – materiały szkoleniowe, prezentacja

Temat 2.3 – Wdrażanie timeboxingu i zasady 60/40 metodą Alpen – materiały szkoleniowe, prezentacja

Temat 2.4 – Prawo Parkinsona i zasada Pareto – materiały szkoleniowe, prezentacja

Temat 2.5 – Rozsądne zarządzanie czasem – materiały szkoleniowe, prezentacja

 

Moduł III: Zarządzanie własnym czasem: Rozproszenie i koncentracja, zdrowie i budowanie pomocnych nawyków 

Kurs - całośćPrezentacja wprowadzająca

Temat 3.1 – Pożeracze czasu i sposoby radzenia sobie z nimi

Temat 3.2 – Nauka koncentracji

Temat 3.3 – Zdrowie psychiczne

Temat 3.4 – Zdrowie fizyczne

Temat 3.5 – Jak budować pomocne nawyki i dlaczego ma to znaczenie

 

 

Moduł IV: Przydatne aplikacje i narzędzia oraz praktyczne wskazówki 

Kurs - całość, prezentacja

Temat 4.1 – Aplikacje i narzędzia wspomagające planowanie i zarządzanie czasem

Temat 4.2 – Autorefleksja

Temat 4.3 – Podsumowanie kursu

 

Kurs jest dostępny jako kurs online, wzbogacony o grafikę, elementy interaktywne i materiały wideo. Kurs jest dostępny na stronie projektu oraz na stronach organizacji partnerskich. Link będzie również rozpowszechniany wśród studentów organizacji partnerskich oraz młodzieży współpracującej z partnerskimi organizacjami pozarządowymi.

Erasmus plus.jpg

This project has been funded with the support from the European Commission (project no 2020-1-PL01-KA226-HE-096055).

This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein

bottom of page